درمان پوست خشک و پوسته پوسته معمولاً شامل استفاده از مرطوب کننده برای آبرسانی به پوست و بطور کل استفاده از محصولات و روش‌های اسکین‌کر و جلوگیری از از دست دادن بیشتر رطوبت است. کرم‌ها یا پمادهای حاوی اوره، اسید لاکتیک یا اسید سالیسیلیک نیز می‌توانند به لایه برداری و نرم شدن پوست کمک زیادی کنند. دوری جستن از آب داغ و صابون‌های تند نیز می‌تواند از خشک شدن بیشتر جلوگیری نماید. در موارد شدید، پزشکان ممکن است یک استروئید موضعی یا سایر داروها را تجویز کنند.

خشکی پوست؟

خشکی پوست یک بیماری شایع است که با کمبود رطوبت در خارجی ترین لایه پوست که به نام لایه شاخی پوست نیز شناخته می‌شود. این می‌تواند منجر به علائم مختلفی مانند پوسته پوسته شدن، خارش و احساس سفتی شود. در حالی که هر کسی می‌تواند خشکی پوست را تجربه کند، اما در افرادی که عوامل مستعد کننده خاصی مانند افزایش سن، استعداد ژنتیکی، دوش یا حمام آب گرم مکرر، رطوبت کم و شرایط پزشکی خاص دارند، شایع تر بوده و بیشتر دیده می شود!

 

نشانه ها و علائم خشکی پوست؟

علائم خشکی پوست بسته به شدت بیماری می‌تواند متفاوت باشد. علائم رایج شامل پوسته پوسته شدن پوست، خارش، زبری، قرمزی و احساس سفتی است. در موارد شدیدتر، پوست ممکن است ترک بخورد یا خونریزی کند و ممکن است درد یا ناراحتی همراه داشته باشد. خشکی پوست اغلب در بازوها، پاها و صورت قابل توجه است، اما می‌تواند در هر نقطه از بدن نمایان شود. همچنین نرمی بافت پوست می‌تواند تحت تاثیر عوامل مختلفی از جمله ژنتیک، سن، محیط و انتخاب سبک زندگی باشد. ژنتیک می‌تواند بافت طبیعی و خاصیت ارتجاعی پوست را تعیین کند، در حالی که تغییرات مرتبط با افزایش سن مانند کاهش تولید کلاژن می‌تواند منجر به از دست دادن استحکام و نرمی پوست شود.

 

چرا باید به کلینیک زیبایی مراجعه شود؟

دلایل مختلفی وجود دارد که چرا باید به متخصص پوست یا کلینیک زیبایی مراجعه کنید. متخصصان پوست متخصصان پزشکی هستند که در تشخیص، درمان پوست خشک و پوسته پوسته و پیشگیری از بیماری‌های پوست، مو و ناخن تخصص دارند. در اینجا برخی از دلایل اصلی وجود دارد که ممکن است به دنبال مشاوره از یک متخصص پوست باشید:

بیماری‌های پوستی

اگر بیماری پوستی مانند آکنه، اگزما، پسوریازیس یا روزاسه دارید که به درمان پوست خشک و پوسته پوسته بدون نسخه پاسخ نمی‌دهد، متخصص پوست می‌تواند به تشخیص این بیماری کمک کند و گزینه‌های درمانی موثرتری را توصیه کند.

سرطان پوست

متخصصان پوست در تشخیص و درمان پوست خشک و پوسته پوسته نیز متخصص هستند. آنها می‌توانند به شناسایی ضایعات بالقوه سرطان پوست کمک کنند و گزینه‌های درمانی را توصیه کنند.

بیماری‌های مو و ناخن

متخصصان پوست می‌توانند بیماری‌هایی را که بر روی مو تأثیر می‌گذارند، تشخیص داده و درمان کنند. مانند ریزش مو، عفونت ناخن و پسوریازیس پوست سر.

پیشگیری

در نهایت، متخصصان پوست در کلینیک زیبایی می‌توانند راهنمایی‌هایی در مورد نحوه پیشگیری از بیماری‌های پوست، مو و ناخن و همچنین توصیه‌هایی در مورد مراقبت از پوست و محافظت در برابر آفتاب ارائه دهند. به طور کلی، مراجعه به متخصص پوست می‌تواند به شما کمک کند تا پوستی سالم و زیبا داشته باشید و هر گونه نگرانی در مورد سلامت پوست خود را برطرف کنید.

 

علت خشکی و پوسته پوسته شدن پوست چیست؟

خشکی و پوسته پوسته شدن پوست می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله عوامل محیطی مانند هوای سرد، رطوبت کم و قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی خشن باشد. برخی شرایط پزشکی مانند اگزما، پسوریازیس و کم کاری تیروئید نیز می‌توانند باعث خشکی و پوسته پوسته شدن پوست شوند.

درمان پوست خشک و پوسته پوسته شده چیست؟

درمان پوست خشک و پوسته پوسته بستگی به علت زمینه‌ای دارد. مرطوب‌کننده‌های بدون نسخه و همچنین اجتناب از صابون‌های تند و سایر محرک‌ها می‌توانند به تسکین علائم کمک کنند. درمان‌های تجویزی مانند کورتیکواستروئیدهای موضعی یا تعدیل‌کننده‌های ایمنی ممکن است برای موارد شدیدتر مورد نیاز باشد.

آیا می توان از خشکی و پوسته پوسته شدن پوست جلوگیری کرد؟

اغلب می توان با انجام اقداماتی می‌توان پوست را هیدراته نگه داشت، مانند نوشیدن آب فراوان، استفاده از مرطوب کننده و استفاده منظم از مرطوب کننده، از خشکی و پوسته پوسته شدن پوست جلوگیری کرد.

اگر در شهر بزرگ کرج هستید می توانید با مراجعه به بهترین کلینیک زیبایی کرج یعنی کلینیک اسکین فیت در مجموعه سبک زندگی دیارا از مشاوره و درمان بهترین متخصصان پوست و مو استفاده نمایید. پس همین حالا وقت خود را رزرو فرمایید.